Logo Logo
Jak vybrat snowboard pro začátečníky?
 • 07.11.2020
 • snowboard,jak vybrat snowboard,

„Který snowboard je vhodný pro začátečníky“? Pokud se snowboardem máte velmi malé či žádné zkušenosti, tak v našem článku naleznete plno užitečných rad a informací, které vám pomohou s výběrem.

Úroveň snowboardisty

Pro zkušenější snowboardisty je výběr jednodušší, jelikož si velmi dobře poradí s každým snowboardem. Rozhodně doporučujeme Freestyle board, který umožňuje jednoduchou jízdu a ovládání snowboardu v obou směrech.

Pro který snowboard by se měli rozhodnout profi snowboardisti zcela záleží na terénu. Snowpark, hluboký prašan nebo sjezdovka. Každá forma snowboardingu má své specifické snowboardy.

Styl jízdy

Nejvhodnějším snowboardem pro začátečníky je rozhodně univerzální snowboard, který naleznete pod názvy allround nebo allmountain. Jak již prvně uvedený název napovídá, je to univerzální snowboard, se kterým si můžete vyzkoušet všechny druhy terénu a rozdílné snowboardové techniky. Zkušení jezdci mohou volit mezi freestyle snowboardem, allround snowboardem, freeride snowboardem či splitboardem.

Allround/allmountain

Pokud hledáte snowboard, na který se můžete vždycky spolehnout, tak je to allmountain snowboard. Garantuje maximální radost z jízdy, je velice univerzální a umožní velmi rychle vylepšit váš styl jízdy. Samozřejmě, univerzálnost něco stojí a tento typ snowboardu není tak specializován na žádnou konkrétní formu snowboardingu.

Freestyle

Není krásnější den, než ten strávený v krásně upravené U-rampě nebo ve snowparku? Freestyle snowboardy jsou v tomto případě pro vás správnou volbou. Pokud při jízdě a skocích rádi měníte směr, tak sáhněte po snowboardu s „twin tip shape“, který má špičku i patku snowboardu stejnou. S klasickým freestylovým snowboardem zas budete snadněji vylepšovat své schopnosti na kickerech a railech.

Freeride

Jestliže se nejlépe cítíte při jízdě mimo značené sjezdovky a nedotčený nový, hluboký prašan je přesně to, co vás láká, tak rozhodně sáhněte pro freeride snowboardu. Tento typ snowboardů používá „directional shape“, což znamená, že vázání je o něco posunuto směrem k patce a celkově je patka menší než špice. Dělá se to z důvodu co nejlepších jízdních vlastností. Široká špice po prašanu de facto plave, za to patka se „boří“.

Splitboard

Chcete prozkoumat a sjet na snowboardu každý kout hory, a přitom se vydat na vrcholy po svých? Žádný problém pro splitboardy! Tento snowboard se dá podélně rozpůlit, díky čemu dokážete dojít na vrchol podobně, jak to dělají skialpinisté. Na vrcholu následně půlky splitboardu spojíte a máte z něj snowboard.

NABÍDKA SNOWBOARDŮ

Velikost snowboardu

Velikost a šířka snowboardu se určuje podle výšky a hmotnosti těla, velikosti bot a stylu jízdy. Důležitá je i vaše úroveň. Kratší snowboardy jsou ovladatelnější a odpouští více technických chyb. Delší snowboard zas nabízí vyšší stabilitu.

V následném přehledu naleznete tabulku velikostí pro nejzastoupenější skupinu – allround snowboardy. Splitboardy a freestyle snowboardy bývají zhruba o 5 cm kratší. Dle terénu bývají některé freeride snowboardy i o 10 cm delší než v tabulce.

Pánské snowboardy

Velikostí pánských allround snowboardů k poměru k tělesné výšky a hmotnosti.

Výška těla (cm)  Hmotnost (kg) Délka snowboardu (cm)
   160 – 165     62 - 70 144 - 150
  165 – 170    68 - 72 148 - 152
 170 – 175  70 - 76 152 - 156
  175 – 180    74 - 80  156 - 160
180 – 190 78 - 85 158 - 163
190 + 85 + 164 – 169

Dámské snowboardy

Velikostí dámských allround snowboardů k poměru k tělesné výšky a hmotnosti.

Výška těla (cm) Hmotnost (kg) Délka snowboardu (cm)
150 – 155 < 60 135
155 – 160 52 - 62 135 - 140
160 – 165 60 - 65 140 - 144
165 – 170 62 - 70 143 - 146
170 – 175 65 - 72 151 - 155
175 – 180 68 - 75 154 - 158
180 + 75 + 156 +

Kdo si stále ještě není jistý, tak se může orientovat i podle následujícího srovnání:

Freeride snowboard: Délka až po nos

Allround snowboard: Délka po bradu

Freestyle snowboard: Délka po hrtan

Čím vyšší a těžší jste, tím individuálněji se musíte na výběr správného snowboardu zaměřit. I velikost bot rozhoduje o snowboardu, respektive o jeho šířce. Například pokud máte botu větší než velikost 45, tak vybírejte takzvané wide snowboardy. Správná šířka snowboardu by se neměla podceňovat. Pokud máte moc úzký snowboard, tak je možné, že se v oblouku „chytíte“ špičkou či patou boty do sněhu, snížíte svou stabilitu a zvýšíte tím riziko nebezpečných pádů.

Standard snowboardy: po velikost boty 43 – šířka snowboardu do 25,5 cm

Mid-wide snowboardy: velikost boty 43 až 45 – šířka snowboardu od 25,5 cm

Wide snowboardy: od velikosti boty 45 – šířka snowboardu 26+ cm

Tvar snowboardu

Volba tvaru snowboardu se odvíjí od vašeho stylu jízdy a jezdeckém umu. V přehledu níže si ukážeme seznam tvarů a trochu si je představíme:

True Twin

Absolutně symetrická forma. Obě půlky snowboardu jsou stejné – patka i špička snowboardu jsou stejné, možnost jízdy v obou směrech. Forma snowboardu určená pro Freestylové snowboardisty.

 • Pokročilí, profíci
 • Freestyle, jibbing

Directional Twin

Velmi symetrická, a přitom asymetrická forma. Když uvidíte snowboard s Directional Twinem z dálky, tak vám bude připadat stejný, jako s True Twinem. Opak je pravdou. Sice si jsou podobné, ale snowboard s Directional Twinem má mnohem delší špici než patku snowboardu a špice je také o něco širší než patka. Je tak převážně určen pro jízdu jedním směrem. 

 • Začátečníci, pokročilí
 • Allround/Allmountain

Directional Shape

Kdo chce jet opravdu rychle pouze jedním směrem, ten by měl sáhnout po Directional Shape tvaru. Vázání je ještě více vzadu než u Directional Twinu, což ještě více prodlužuje špici snowboardu. Ideální pro jízdu v hlubokém sněhu.

 • Pokročilí, profíci
 • Freeride, Allround/Allmountain

Directional Tapered Shape

Zkušení freeridisté by měli snowboard s Directional Tapered Shape. Tento typ snowboardu má ještě větší plochu špice, čím maximalizuje vztlak a jízdní vlastnosti v hlubokém sněhu. Oproti Directional Shape má Tapered i užší patku snowboardu.

 • Pokročilí, profíci
 • Freeride

Asymmetrical Shape

Kdo má rád carvingovou jízdu na snowboardu, pro něj je asymetrický snowboard správnou volbou. Svým atypickým vykrojením umožní zajet na hraně patky stejný oblouk, jak na hraně špiček.

 • Pokročilí, profíci
 • Allround/Allmountain, Freestyle, Jibbing, Race, Carving

NABÍDKA SNOWBOARDŮ

Profil snowboardu

Jaké jízdní vlastnosti má váš nový snowboard dost záleží na tom, jaký má profil. Pokud byste se na snowboardy podívali z boku, tak rychle poznáte, že mají různé profily. Při výběru profilu snowboardu se řiďte svou úrovní ve snowboardingu. Pro začátečníky je například nejlepší snowboard s rockerem, protože se s ním jednodušeji zatáčí a odpouští technické chyby při jízdě. Další profily si představíme níže:

Camber

Camber je určený pro zkušenější jezdce, kteří od svého snowboardu očekávají dynamický snowboard s vysokým popem. Snowboard s camberem je však potřeba mít zcela pod kontrolou, aby nedocházelo při oblouku ke kousání hrany. Zkušení jezdci však ocení jeho stabilita při řezání oblouků.

Rocker

Nebo taky „reverse camber“, má vyvýšenou patku a špici snowboardu a dotýká se země částí mezi vázáním. To je přesně opak camberu, který má kontaktní boty se zemí mezi vázáním a špičkou/patkou snowboardu. Rocker je vhodný pro jízdu v čerstvém prašanu a pro začátečníky k učení správné techniky.

Flat

U profilu flat se snowboard dotýká sněhu ve všech bod, krom konců špice a patky snowboardu. Tento profil spojuje výhody camber a rockeru.

Hybrid rocker

Tento typ profilu se někdy označuje i jako camber/rocker/camber, což napovídá, jak snowboard s tímto profilem vlastně vypadá. Špička i patka s camberem a prostřední část (mezi vázáním) s rockerem. Snowboard s tímto profilem je snadno ovladatelný, a přitom nabízí dobrý vlastnosti i při jízdě v prašanu.

Hybrid camber

Kdo si myslí, že je to přesný opak hybrid rockeru, tak má pravdu. Hybrid camber neboli rocker/camber/rocker má kontaktní body v rockerové části u špičky a patky snowboardu. Část mezi vázáním je camber. Výsledkem je univerzál, který díky rockeru na koncích snowboardu zajistí skvělý pohyb v prašanu, ale i skvělou ovladatelnost díky camberu pod nohama.

Flex snowboardu

Flex snowboardu popisuje, jak měkký či jak tvrdý je snowboard. Čím měkčí snowboard, tím více technických chyb dokáže odpustit. I freestyleři volí měkčí snowboardu pro lepší jízdu po překážkách. Tvrdá prkna se hodí na agresivní jízdu.

Váš perfektní snowboard

Pokud jste začátečníkem, tak allround/allmountain snowboard je správnou volnou. Pro první triky byste měli zvolit freestyle snowboard. Freeride snowboard a splitboard už jsou přeci jen pro zkušenější jezdce.

Dle typu jízdy je třeba zvolit správnou velikost, která se odvíjí od přiložené tabulky výše. Nezapomeňte myslet i na správnou šířku snowboardu, aby vám při krájení oblouků nedrhly paty a špičky bot o sníh.

Tvar snowboardu by se rozhodně měl řídit vašimi zkušenostmi a snowboardingovou úrovní. Pro začátečníky tak doporučujeme directional twin. Pro freestylisty jezdíci v u-rampě a po rampách pak true twin. Directional shape pro co nejlepší jízdu v hlubokém sněhu a asymmetric shape pro skvělé řezání oblouků.

Jízdní vlastnosti snowboardu se velmi odvíjejí od svého profilu. Pro začátečníky doporučujeme snowboardy s rockerem nebo flat.

Při výběru tvrdosti rozhoduje pohlaví, jízdní zkušenosti a styl jízdy. Pro začátečníky rozhodně doporučujeme měkčí snowboardy, které odpouští technické nedostatky a jednodušeji se s nimi zatáčí.

NABÍDKA SNOWBOARDŮ

Doufáme, že jsme vám v tomto článku srozumitelně přiblížili kritéria, kterými se při výběru nového snowboardu řídit. Užijte si zimu a my se uvidíme u dalšího článku!