Sporttestery a sportovní hodinky jsou dnes již neodmyslitelnou součástí velkého množství sportů. Podporují nositele s motivací a měří hodnoty, které mohou sportovci dále vyhodnocovat a na jejich základě se zlepšovat.
Chytrých hodinek, sporttesterů, multisportovních hodinek a dalších sportovních hodinek je však nepřeberné množství, které se rozlišuje velikostí, vlastnostmi a funkcemi, čímž se trh s tímto typem hodinek může zdát velmi nepřehledný. Dále pak najdete tyto hodinky rozdělené do velkého množství cenových hladin, které v přehlednosti moc nepomáhají. Kvůli tomu jsme sestavili tento přehledný článek, který vám osvětlí situace kolem sportovních hodinek a navede ke správně volbě přímo pro vás.
Na jaké aktivity je chcete používat? Na běh? V tom případě rozhodně budete hledat model s krokoměrem a pulsmetrem. Hodně modelů už nepotřebuje k měření tlaku nepříjemný hrudní pás, ale dokáže měřit váš tlak z řemínku. V nízkých cenových hladinách jsou sportovní hodinky schopné měřit kroky a spálené kalorie. Kdo však chce mít info o zdolané trase, ten potřebuje sportovní hodinky s gps, které jsou hojně využívané běžci, cyklisty a turisty. Jiné hodinky nabízejí například funkce monitorování spánku.
Jiné dokážou měřit nadmořskou výšku či vystoupaná poschodí. Pokud chcete pomocí sportovních hodinek optimalizovat váš trénink, tak byste měli vybírat sportovní hodinky s tréninkovými aplikacemi, které vám následně posbíraná data vyhodnotí (například v notebooku) a vy budete vědět, na co se při tréninku zaměřit.
Jsou hodinky či sporttestery bez displeje, které váš pohyb trackují, ale neukazují. Trackované hodnoty se pak vyhodnocují v separátní aplikaci například v notebooku. Některé typy hodinek mají přidané funkci, které vám mohou zobrazit příchozí hovor, zprávu či vibrují a slouží jako budík.
Hlavně pak velmi drahé hodinky nabízejí dotykový displej s množstvím funkcí a možností, díky kterým můžete s telefonem komunikovat. To už však přechází do oblasti ryzích chytrých hodinek, než do trackování sportovních aktivit a dat. Určitě ale budete mít díky rozmanitosti produktů na výběr podle toho, jak moc chcete se svým sporttesterem či sportovnými hodinkami komunikovat.
Ne všechny sportovní hodinky a sporttestery jsou voděodolné! Než s nějakými sportovními hodinkami skočíte do bazénu, tak si ověřte, že jsou k tomu uzpůsobené. Není to vždy samozřejmostí.
Aby vaše sportovní hodinky přežily aspoň sprchu, tak by měly být odolné vůči stříkající vodě či silnému dešti, což se dá vypozorovat z množství tabulek voděodolnosti hodinek. Některé hodinky tak přežijí sprchování či umytí rukou, ale ne potápění. Nejextrémnější sportovní hodinky nemají problém ani s hlubinným potápěním.
Většina sportovních hodinek dokáže díky různým aplikacím komunikovat s vašim notebookem, počítačem či smartphonem a přeposílat na ně naměřená data během zátěže.
Pokud chcete pomocí sportovní aktivity zhubnout, tak by měla aplikace měřit a zaznamenávat do hodnoty do kalorické tabulky. Nejlepší samozřejmě je, když vás tyto aplikace i motivují ke sportovní aktivitě, zdravému stravování a životnímu stylu. Aplikace by měly nabízet parametry podle provozovaného sportu. Asi vás při cyklistice nebudou zajímat hodnoty hloubkových ponorů.
Kromě kompatibility aplikace byste měli taky zjistit, jestli jsou vaše sportovní hodinky kompatibilní s vašim telefonem či smartphonem. Většina sportovních hodinek nemá v komunikaci mezi iPhonem a Androidem žádný problém, ale existují výrobci smartphonů, u kterých kompatibilita s takovými hodinkami nefunguje.
Doufáme, že jsme vás tímto článkem přiblížili k novým sportovním hodinkám, které budou splňovat všechny vaše požadavky!