Logo Logo
Jak vybrat sportovní hodinky
  • 07.10.2020
  • sportovní hodinky, chytré hodinky

Sporttestery a sportovní hodinky jsou dnes již neodmyslitelnou součástí velkého množství sportů. Podporují nositele s motivací a měří hodnoty, které mohou sportovci dále vyhodnocovat a na jejich základě se zlepšovat.

Chytrých hodinek, sporttesterů, multisportovních hodinek a dalších sportovních hodinek je však nepřeberné množství, které se rozlišuje velikostí, vlastnostmi a funkcemi, čímž se trh s tímto typem hodinek může zdát velmi nepřehledný. Dále pak najdete tyto hodinky rozdělené do velkého množství cenových hladin, které v přehlednosti moc nepomáhají. Kvůli tomu jsme sestavili tento přehledný článek, který vám osvětlí situace kolem sportovních hodinek a navede ke správně volbě přímo pro vás.

SPORTOVNÍ HODINKY

Které funkce by měly sportovní hodinky mít?

Na jaké aktivity je chcete používat? Na běh? V tom případě rozhodně budete hledat model s krokoměrem a pulsmetrem. Hodně modelů už nepotřebuje k měření tlaku nepříjemný hrudní pás, ale dokáže měřit váš tlak z řemínku. V nízkých cenových hladinách jsou sportovní hodinky schopné měřit kroky a spálené kalorie. Kdo však chce mít info o zdolané trase, ten potřebuje sportovní hodinky s gps, které jsou hojně využívané běžci, cyklisty a turisty. Jiné hodinky nabízejí například funkce monitorování spánku.

Jiné dokážou měřit nadmořskou výšku či vystoupaná poschodí. Pokud chcete pomocí sportovních hodinek optimalizovat váš trénink, tak byste měli vybírat sportovní hodinky s tréninkovými aplikacemi, které vám následně posbíraná data vyhodnotí (například v notebooku) a vy budete vědět, na co se při tréninku zaměřit.

Interakce, tlačítka a displej

Jsou hodinky či sporttestery bez displeje, které váš pohyb trackují, ale neukazují. Trackované hodnoty se pak vyhodnocují v separátní aplikaci například v notebooku. Některé typy hodinek mají přidané funkci, které vám mohou zobrazit příchozí hovor, zprávu či vibrují a slouží jako budík.

Hlavně pak velmi drahé hodinky nabízejí dotykový displej s množstvím funkcí a možností, díky kterým můžete s telefonem komunikovat. To už však přechází do oblasti ryzích chytrých hodinek, než do trackování sportovních aktivit a dat. Určitě ale budete mít díky rozmanitosti produktů na výběr podle toho, jak moc chcete se svým sporttesterem či sportovnými hodinkami komunikovat.

Sportovní hodinky a voda

Ne všechny sportovní hodinky a sporttestery jsou voděodolné! Než s nějakými sportovními hodinkami skočíte do bazénu, tak si ověřte, že jsou k tomu uzpůsobené. Není to vždy samozřejmostí.

Aby vaše sportovní hodinky přežily aspoň sprchu, tak by měly být odolné vůči stříkající vodě či silnému dešti, což se dá vypozorovat z množství tabulek voděodolnosti hodinek. Některé hodinky tak přežijí sprchování či umytí rukou, ale ne potápění. Nejextrémnější sportovní hodinky nemají problém ani s hlubinným potápěním.

SPORTOVNÍ HODINKY

Spojení s aplikacemi

Většina sportovních hodinek dokáže díky různým aplikacím komunikovat s vašim notebookem, počítačem či smartphonem a přeposílat na ně naměřená data během zátěže.

Pokud chcete pomocí sportovní aktivity zhubnout, tak by měla aplikace měřit a zaznamenávat do hodnoty do kalorické tabulky. Nejlepší samozřejmě je, když vás tyto aplikace i motivují ke sportovní aktivitě, zdravému stravování a životnímu stylu. Aplikace by měly nabízet parametry podle provozovaného sportu. Asi vás při cyklistice nebudou zajímat hodnoty hloubkových ponorů.

Sportovní hodinky a smartphony

Kromě kompatibility aplikace byste měli taky zjistit, jestli jsou vaše sportovní hodinky kompatibilní s vašim telefonem či smartphonem. Většina sportovních hodinek nemá v komunikaci mezi iPhonem a Androidem žádný problém, ale existují výrobci smartphonů, u kterých kompatibilita s takovými hodinkami nefunguje.

 

Doufáme, že jsme vás tímto článkem přiblížili k novým sportovním hodinkám, které budou splňovat všechny vaše požadavky!